Reakce na příspěvek v diskusi

 

Na Hané bela povodeň

12.03.2009 14:45 | Autor: M. Fuksa | miloslavfuksa@seznam.cz

Deš si stópnete na nejaké kopec, keré lemoje našo hanáckó rovino, ovizete jak veleké je to kos krásné země.Na jedné straně té rovine só ruzny Vrchovine, na drohé straně je to Veleké Kosiř, na další straně só to kopce nad městem Šternberk, keré pré měle nejaci Lichtenštajni – pré slavné a bohaté rod - ledi, co majó fčel celé stát. Me, co toť žijeme na té rovině si tech kopcu omime vážet, protože vime jak só důležitý. Vekládale stařéček, co měle od svyho stařéčka a ten zas od svého, že se stávale ruzny připade, kery okazojó jak só Hanáci nejenom srdečni ledi, ale take odvážni, pracoviti, špóroviti a nésó žádny měkote. Jednó gdeš bela rozletá Morava, teda ta veleká řeka, po celym šerokym okoli, bele ledi velece
neščasni. Bálese o úrodo na polich a o svy statke, no teda celé majetek. Modlele se abe to dobře dopadlo a neco jim ta veleká voda nechala. Oš to trvalo dosť dlóho a chlapi beli nervózni jako pse. Francek, co bel pacholkem o sedláka béval na jednym takovym malym kopco a hlidal co ta Morava odělá. Furt bela vesoko. Dlóho to oš nevedržel a šil do hospode a celé otrávene pil pivo a čoměl z okinka hospode na to vodo jak se vali zhuro dule. Plavale po té vodě teda aji cely strome, otypke sláme, gdovyjaky dřevěny harampádí , také pséči bóda, kos plota. To všecko vzala voda tem neščasnikum a nesla to fčel do mořa. Francek se na to divá a najednó vidi jak plave dule vodó klobók. Vepadal eště docela pěkné, bel pěkně zamaštěné a tak se dobře držel na vodě . Francek ož litoval, že néni bléž té vodě, že be si ho chetl. Najednó vám pré se klobok v té vodě zastavil, chvilko se tam točel a najednó plave proti pródo. Oplaval pěkné kos, zastavil se , zase se krótil a plaval dule po pródo. Zastavil a zas do vrcho, zas dule! Francek celé vejevené bel, z teho celé pryč a křeči na hospodského ať se de podivat na te zázrake !Hospodské ale bel ož starši a klidné člověk, jenom tak nakokl a povidá:“Ále žádné zázrak, bel toť Jožin z dolniho konca, dal si dvě režny , nasadil klobók a povidá sero na povodeň – do orat !“
Z teho vidite, že Hanáci só ledi pracoviti, tvrdi, pořádni a majó takovó zásado, co zesumirovale o nás chetři ledi : „ Me Hanáci, me sme me a me se nedáme!
Na památko teho postavile na tym malym, ale vzácnym kopco, veleké kostel, co včel řikajó že je to pré Bazilika ,abe se ledi měle gde modlet a abe si to všecko pamatovale. Pomenovale to Svaté Kopeček.


Re: Na Hané bela povodeň

14.04.2009 22:48 | Autor: David | sergej1942@seznam.cz

Gde só Véšovice, to vi v Prostijově každy maly děcko. Málokeré však jož vite, že o Véšovic na kopečko stával větřák. A né ledajaké. Na mlén přešil větřácké až od horáckéch leso. Bel to chlapisko rovné jak svica, selo měl jak pára koňu a dež chtěl chetnót dobré větr, tož sám otočil mlén od severo k jiho. Ževnost mo šla toze dobře. Ale samotnymo chlapovi néni dobře ani v dobrym mléně. Bel převandrovalec a tož si moc meze děvčatama vebirat nemuhl. Vzal si teda tó, keró žádné v dědině nechťél. Ne že be bela chodobná, ale měla poďobany škraně od neštovic. Ale větřácké s ňó bel toze spokojené. Práca ji v rokách enom hrála, spivala od rána do večera jak skřevánek a o staveni se starala tajak laštufka. Ja co to belo fšecko platny, dež bela poďobaná. Jednó nechca bel mlenář toze ostaté a osnol na šalandě. A měl Vám ledi zlati divné sen. Ve mlénici najednó vrzly dveři a jakási stará tetka vlekli za sebó chromó, ohnotó, chrchlavó babo. Tetka přešle na prostředek mlénice, otočele rokó, větřák spostil a tó babo zhltl koš. Vichr se opřel do lopat, pohl kameňama, mlén začal skřipat, vrzat a nahýbat se ze strane na strano. A jak be také ne, deď se mlela stará baba. Za chvilečko větřák zarazel a z móke Vám veškočela panenka jak rožečka. Mlenář nevěřil svém očim. Lezle mo z dulko, srdce mo klóklo tajak zvon a slova ze sebe vepravit nemuhl. Za chvilečko šak povidá: „Však počky, e já takovó rožečko bodo doma mět!“ A věřte lebo ne, take mňél. Belo z teho pozdviženi v celé dědině jak v sódné deň. A že véškovské větřák mlel stary robe na mlady a škaredy na pěkny, tož to rozfókál po celé Hané ten neposedné hanácké větřiček. A gdo temo nevěři, tož ať veme honem tó svó robko a k véšovskymo mlyno na vršek běži.


Re: Na Hané bela povodeň

18.03.2010 22:32 | Autor: Jorka Vrba | vrba.hasman@email.cz

Tož dalo be se otěkat k véšovskymo mléno, ale jož dávno tam nestoji. Je to škoda. Stával take o Klenovic a nad Pivinem směrem ke Skalce-Větřák se mo řikalo. Na konco drohé světové válke do něho pizl dělostřelecké granát a mlén vehořel Jož ho nigdo nedal dohromade. Existoje o tém pivinskym mléno pěkná básnička, jak šil stréček ze Skalke s kozó, keró kolipe tetičce, ovázale jo k lopatě, zaplkale se s menářem. V tém zafókal větr a milá koza se na lopatě Větřáko oběsela. Tož to bela pivinská tragédija. Tož dež nemaji v Pivině mlén větřák, toš tam založele Divadelni společnosť Větřák a tož ta. Jorka Vrba Vás všecke zdravi.Napiš odpověď na tento příspěvekText diskusního příspěvku.

Kontrolní obrázek Opiš kontrolní text z obrázku!!